Filtr przeciwpyłkowy

Oryginalne filtry antyalergiczne

Mniej więcej co piąta osoba cierpi obecnie na alergię. Większość z nich walczy rok po roku z nieprzyjemnymi  skutkami ubocznymi alergii pyłkowej: łzawiące oczy, katar i napady kichania są częścią ich codziennego życia, szczególnie wiosną.

Dla zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia klientów Volkswagen zdecydował się wprowadzić do wyposażenia standardowego wszystkich modeli oryginalny filtr antyalergiczny.

Dotychczas stosowana technika filtracyjna systemu „Air Care Climatronic”, jest w stanie odfiltrowywać pyłki, bakterie i pleśń, a także drobny pył, zanim dostaną się one przez system wentylacyjny do kabiny pasażerskiej. Istotną zaletą systemu jest jego skuteczność w odniesieniu do szkodliwego gazu – dwutlenku azotu (NO2). Gaz ten należy do grupy gazowych tlenków azotu – zwanych również tlenkami azotu (NOX) – i jest wytwarzany w procesie spalania. W celu na przykład oceny jakości powietrza jako kryterium wiodące ustala się zawartość tlenków azotu. Powłoka z węglem aktywnym jest w stanie zredukować stężenie NO2 – dzięki temu powietrze wewnątrz pojazdu pozostaje czyste.

Jak działa oryginalny filtr antyalergiczny?

Alergeny są zatrzymywane przez bioaktywną warstwę filtra. Zawarty w nim naturalny składnik aktywny (np. polifenol roślinny) przylega do alergenów, pokrywa je i tym samym usuwa bazę pokarmową dla bakterii i pleśni – wyzwalacze alergii są dezaktywowane. Ponadto, nawet małe i drobne cząstki pyłu (pył zawieszony – PM 2,5) mogą być wchłaniane przez zoptymalizowaną warstwę filtracyjną, które w przeciwnym razie mogłyby dostawać się do górnych dróg oddechowych w stanie niefiltrowanym. W ten sposób filtr przeciwpyłowy i antypyłkowy może również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia górnych dróg oddechowych pyłem drobnym u osób nie będących alergikami.

Doskonała wydajność oryginalnego filtra antyalergicznego wynika z jego specjalnej budowy

WARSTWA WĘGLA AKTYWNEGO

Wiąże nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy, w tym ozon, tlenki siarki i tlenki azotu.

WARSTWA ANTYALERGICZNA

Wysoce wydajny środek filtracyjny wyłapuje pyłki, sadzę z oleju napędowego i drobny pył.

WARSTWA FILTRA CZĄSTEK STAŁYCH

Zawarta w niej naturalna substancja aktywna jak np. polifenol skutecznie pochłania i dezaktywuje alergeny.

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie

Szkodliwe gazy i pyłki kwiatowe docierające do wnętrza pojazdu stanowią potencjalny czynnik rozpraszający: z jednej strony, brak świeżego powietrza w kabinie prowadzi szybko do zmęczenia i braku koncentracji. Z drugiej strony, pyłki, bakterie i inne drobne cząsteczki prowadzą do reakcji alergicznych, które również tworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego. Jest to spowodowane tym, że kierowca jest rozproszony przez około dwie sekundy podczas kichania. Dwie sekundy, w których zdolność kierowcy do reakcji jest ograniczona i w rezultacie droga hamowania zostaje wydłużona.

Co się zmienia?

Od 25 tygodnia kalendarzowego 2020 r. oryginalny filtr antyalergiczny stanie się częścią standardowego wyposażenia każdego modelu Volkswagena. Klienci, którzy do tej pory wybierali pojazdy bez systemu Climatronic, zyskają na tym szczególnie.  Większość wyprodukowanych już pojazdów może być również wyposażona w oryginalny filtr antyalergiczny. W przypadku niektórych starszych pojazdów nie jest to jednak technicznie możliwe. Wtedy stosuje się filtr z węglem aktywnym, po to, aby przynajmniej zmniejszyć ryzyko związane z gazami zawierającymi dwutlenek azotu.